Pozabaviću se, zato, udžbenicima za posmatranje ptica, tj. ilustrovanim priručnicima za prepoznavanje vrsta, odnosno tzv. 'ključevima'. Jedan ključ je već preveden na srpski (Heinzel, Fitter & Parslow), a njegovo izdavanje zastalo kod para, ili nedostatka istih, evo ovaj…
...a pre toga možete u boljim knjižarama potražiti engleska izdanja koja se najčešće zovu ‘Birds of Britain and Europe’. Ukoliko se u naslovu ne pominje odrednica ‘Europe’, može se desiti da knjiga ne prikazuje sve vrste koje se na našem kontinentu, pa tako i našoj zemlji, mogu videti.
Poslednjih godina se ključevi za ptice redovno viđaju u našim knjižarama (IPS, Plato), no izbor zna da oscilira i, u vreme nastajanja ovog članka, veoma je mršav. Uglavnom se svodi samo na Bruuna, koji se na Amazonu izdvaja najnižom cenom.
Dakle, preporučujem knjige ilustrovane crtežima u boji (a ne fotografijama), kod kojih se uz ilustraciju nalazi kratak tekst o bitnim odlikama vrste i višebojna mapa rasprostranjenosti u Evropi. Slede neki od poznatijih ključeva – osim jednog, svi na engleskom i, osim jednog, sve sam ih viđao na policama naših knjižara ovih, poslednjih godina.
Naslov: Birds of Britain and Europe
Autori: Peterson, Mountfort & Hollom
Komentar: malo je pevačica prikazano u letu, a i poze ptica na ilustracijama retko ukazuju na karakteristične položaje koje te vrste zauzimaju u prirodi. Ipak, strelice koje čitaoce upućuju na odlike bitne za identifikaciju su veoma korisne ali, tekst na početku, crteži u sredini, a mape rasprostranjenosti na kraju knjige, zahtevaju mnogo listanja i usporavaju upotrebu ovog ključa na terenu.
Naslov: Birds of Britain and Europe with North Africa and the Middle East
Autori: Heinzel, Fitter & Parslow
Komentar: ovaj je preveden na srpski, ali se po prevodu, za sada, samo skuplja paučina ...
Naslov: Birds of Britain and Europe
Autori: Bruun, Delin & Svensson
Komentar: ovaj ključ prikazuje samo ptice Evrope (bez sev. Afrike i Bliskog istoka) što ga čini posebno preporučljivim za početnike; obično dostupan i u našim prodavnicama za manje od 600 dinara; šljukarice, galebovi i čigre su dobro prikazani, ali je, istini na volju, to malo teže reći za grmuše, zviždake i trepteljke
Naslov: Birds of Europe with North Africa and the Middle East
Autor: Lars Jonsson
Komentar: do pojave Collins Bird Guide važio za najbolji ključ za ptice Evrope – veoma preporučljiv
Naslov: Collins Bird Guide – The Most Complete Field Guide to the Birds of Britain and Europe
Autori: Mullraney, Svensson, Zetterstrom & Grant
Komentar: iako se Mullraney navodi kao prvi autor, on je preminuo tokom rada na knjizi, koju je potom priveo kraju Svensson, otuda ‘Svenssonov ključ'. Kvalitetom ilustracija se nametnuo kao najbolji ključ za ptice Evrope. Ono što među ilustracijama nedostaje su duplerice sa grabljivicama u letu ili šljukaricama na tlu, dakle strane na kojima je jednim pogledom, bez dodatnog listanja, moguće brzo porediti veći broj uzajamno sličnih vrsta.
Naslov: The New Birdwatcher's Pocket Guide to Britain and Europe
Autori: Peter Hayman, Rob Hume
Komentar: meni draga knjižica, izvrsnih i brojnih ilustracija, malog formata (staje u džep od košulje), prikazuje sve vrste naše zemlje, ali ne i ređe vrste Evrope; ipak, dva nedostatka – odsustvo latinskih imena ptica, kao i mapa rasprostranjenosti vrsta – početnicima mogu da zagorčaju život
Naslov: Ptice Srbije i područja od međunarodnog značaja
Autori: Dragan Simić, Slobodan Puzović
Komentar (Marko Tucakov): “crtežom i sasvim kratkim propratnim tekstom predstavlja 138 vrsta naših ptica. Veoma je zanimljivo to što su vrste predstavljene po staništima na kojima se mogu sresti... Tako imamo ptice vodenih staništa, šumskih staništa i poljoprivrednih predela na po tri lista, ptice planinskih šumskih i stenovitih staništa na dva, grabljivice, ptice urbanih sredina i travnih i žbunastih staništa na po jednom listu. Drugi deo priručnika je posvećen predstavljanju 35 evropski značajnih područja za ptice ... Nije baš najbolje rešenje to što su podaci kojima su predstavljena područja prepisani iz BirdLifeove IBA publikacije, pošto su oni već relativno stari. Ipak, imajući u vidu činjenicu koliko malo su ova područja poznata, treba čestitati autorima što su ih odlučili predstaviti u istoj knjizi sa pticama koje na njima žive.”
Za razliku od drugih, ne nalazi se u prodaji, već je besplatno dobijaju svi članovi Lige za ornitološku akciju http://www.ptica.org , a kao PDF dokument (oko 2 Mb) dostupna je na adresi
Аутор је уклонио коментар.
ОдговориИзбриши