Пређи на главни садржај

Kraj emotivnog putešestvija, iliti moja domovina

Sećate li se onih školskih sastava na temu „Moja domovina“? Ja ih se ne sećam. Jedini kog se sećam je bio „Sreća je stanje duše“ – nije nego, pa sam, iznerviran temom pola sata mešao špil karata, a onda za 15 minuta složio priču o brodolomniku kome je dosta borbe, pa se prepušta moru i umire srećan – stanje duše, nego šta. Nastavnica jeste bila malo uznemirena odzivom, ali ne toliko da bi me slala školskom psihologu ili zvala roditelje; ipak su to bila vremena kad se bajs vozio bez kacige i štitnika (al’ sam jednom napravio salto mortale preko guvernala, ma ni ugruvao se nisam – a da sam imao kacigu, ko zna šta bi me snašlo).

planinska trepteljka

Emotivno putovanje otpočelo je slučajno, bez nekog plana, Ljubljanom, negde tamo 2005, da se nastavi Ulcinjem, pa Samoborom, potom Štipom i da se završi središtem moje domovine – Sarajevom. Jes’ da su se kojekakvi bavili crtanjem nekakvih granica, skoro isto onoliko strastveno koliko i ja ptičarenjem, ali ne moš’ granice po srcu crtati, ma koliko se trudili, ne ide. Moja domovina je ostala veća od moje zemlje.

Sunce zažarilo Baš Čaršiju, a negde na sredini, između Ferhatovića i Želje, bliže Begovoj džamiji, sedim sa prijateljem i pijem ice tea (slabo gde toče pivo). Upoznali smo se u Ljubljani pre sedam godina, kad su za istim stolom sedeli ptičari iz čitave ex-YU i pričali isti jezik, praćeni bezmalo zapanjenim pogledom jednog Britanca kome ama baš ništa nije bilo jasno. Nisam mu zamerio, ni meni nije jasno.

Priča mi kako već godinu dana nije primio platu i kako će u septembru konačno da zatvore jedan od najznačajnijih i najstarijih prirodnjačkih muzeja na Balkanu, Zemaljski muzej u Sarajevu (u koji me je pokojni otac vodio pre, ahmmm, više decenija). Nisu, kaže, budžetom predviđena sredstva za muzej. Balkane moj.


Nešto kasnije, vrelo Bosne, neljubazna baba-sera, ćevapi s kajmakom u somunu, Sarajevsko pivo (konačno!) i brezov zviždak, dugokljuni puzić, vodenkos i brgljez. Odatle preko Dobrinje i Lukavice, pa starim putem preko Trebevića (gde sam pre isto toliko decenija s pokojnim stricem brao lešnike) na Jahorinu da među smrčama i jelama posmatram bučne jelove senice, koje svojim glasanjem otkrivaju mešovito jato sa zebama, te pokojim kraljićem i planinskom sivom senicom.  U istom staništu sam posmatrao i pojedinačne ćubaste senice, kratkokljune puziće i krstokljune.

konopljarka

Pre nego što ću se zaputiti na vrhove Jahorine, pitao sam gazdu ima li gde minskih polja, da ne zalutam. Reče, ima, ali daleko, s druge strane skroz. I tako, na rubu visinske šumske granice (tu nisu oni crtali) posmatram crnu crvenrepku, crvendaća, crnoglavu grmušu, šumsku trepteljku, i nad njima više desetina gradskih lasta kako love insekte. Još više, planinske pašnjake nastanjuju brojne planinske trepteljke i obične travarke, te konopljarke, beloguze, rusi svračci i vetruške – i do šest mladih ptica odjednom, te čudne kvadratne table na sledećem grebenu.


Studiram tablu dvogledom. Jeste daleko, ali bi onaj crtež mogao da predstavlja lobanju s ukrštenim kostima. Aj’ nije baš toliko blizu, idem još malo... sledeća je već mnogo bliže, i lepo se vidi ne samo crtež, već i natpis, velikim slovima: „MINE“. Ne prilazim bliže, okrećem kola na putu i vraćam se. Ovako ili onako, crtači su ipak uspeli u svom naumu da mi postave granicu. (Treba li da dodam, lokalni živalj parkira pokraj same table i obilazi livade da češlja borovnice.)

Коментари

Популарни постови са овог блога

Ptičarenje za početnike (15): durbin

Durbin Swarovski u Lazarevom kanjonu Iako neupućeni mešaju pojmove ’dvogled’ i ’durbin’ i koriste ih kao sinonime, durbin nije isto što i dvogled – nekako je više ’jednogled’. Ja se radije služim izrazom ’durbin’ nego ’teleskop’ (i na engleskom se taj, iako adekvatan, termin izbegava jer sugeriše astronomsku optiku, pa se obično naziva ’spotting scope’ ili samo ’scope’). Ostavimo li terminologiju po strani, dugo sam izbegavao da početnicima preporučim kupovinu durbina, pa tako i pisanje o toj temi. Isprva vam durbin zaista ne treba, dvogled je sasvim dovoljan. No, kada se virus ptičarenja udobno smesti u vama, poželećete ga... Durbin je od neprocenjive koristi kada se ptici ne može dovoljno prići – kada je u udaljenoj krošnji, na otvorenoj vodi ili muljevitom sprudu; ili kada ptici ne treba suviše prići – poput para na gnezdu. Durbin će vam omogućiti i da odredite koji je plen roditelj doneo gladnom ptiću ili starost ptica grabljivica detaljnim posmatranjem perja. Zbog velik...

Nacionalni park Đerdap: obronci Šomrde

Foto (4) Julien Birard Čak i među zaštićenim područjima Srbije, nacionalni park Đerdap odskače očuvanošću prirodnih staništa. Oko 70 procenata površine parka obraslo je listopadnom šumom, a ostalo su pretežno livade i krečnjačke litice. U parku je zabeleženo oko 170 vrsta ptica. Zaboravljeni put je deonica od 19 km nekada glavne regionalne rute (vozeći se tuda, teško ćete u to poverovati). Kada je Đerdapska magistrala izgrađena 1986. godine, ovaj je skoro nestao sa mapa, iz sećanja, ali i iz opštinskog budžeta za održavanje puteva. Trasa Zaboravljenog puta povezuje sela Boljetin i Dobra, najpre (idući iz Boljetina) prolazeći kroz livade Kulmature sa zabranima i ponekim voćnjakom šljiva, jabuka ili krušaka, pa dalje na sever, kroz tamne i stare bukove šume. Moja uobičajena taktika je da pre zore krenem iz Beograda sve do kanjona Boljetinske reke, na nizvodnom kraju ture, oko 170 km ili dva i po sata. Usput dopunite rezervoar u Golupcu, da vam se ne bi desilo što i meni tokom prvog ...

Beogradsko Podunavlje – pet najboljih mesta za posmatranje ptica

U Beogradu se dvadesetak mesta izdvaja po svojoj popularnosti među lokalnim posmatračima ptica. Neki ta mesta odabiraju spram bogatstva ptičjeg sveta, drugi zbog blizine stanovanja i dostupnosti, treći po omiljenom tipu staništa... U ovom vodiču ću pokušati da predstavim neka od njih, na Dunavu ili u plavnoj zoni reke. Beograd se nalazi na spoju Panonske nizije i pobrđa Šumadije, na spoju dve velike reke, kao i po sred seobenih puteva ptica. Od proleća 2009. i poslednje revizije IBA projekta u Srbiji, beogradske reke su, pod nazivom „Ušće Save u Dunav“, u Kembridžu potvrđene za područje od međunarodnog značaja za ptice ili Important Bird Area (skraćeno IBA). Kvalifikacione vrste su bile najveći orao Evrope – belorepan, mali vranac i gak, te prisustvo više od 20.000 ptica močvarica na zimovanju (od toga, i do 7000 malih vranaca, ili 10% njihove ukupne evropske populacije). IBA „Ušće Save u Dunav“ zahvata skoro 10.000 ha i skoro 50 km tokova reka, plus plavne zone između ...