Пређи на главни садржај

... lajkovačkom prugom

obična grmuša, copyright (4) albicilla
Lajkovačka pruga je mitska trasa kojom je pre pola veka kompozicije vukla parna lokomotiva, da potom usled „modernizacije železnice“ linija bude ukinuta, šine uklonjene, a ruta asfaltirana. Bio je to isprva dobar, iako ponešto uzak put, održavan koliko i sve drugo u zemlji, pa se asfalt dezintegrisao, šljunčana podloga izvirila i, nekako s nastupanjem novog milenijuma, put prerastao u makadam.

Ovih dana sam u nekoliko navrata s dvogledom oko vrata obišao deonicu neposredno južno od Lajkovca, koja blago vijuga između šumovitog pobrđa na zapadu i ravne doline reke Ljig na istoku (Ljig u par navrata gotovo da dodiruje prugu), između šume i njiva, između Pepeljevca i Bogovađe.  

žutarica
Iz žbunja pevaju zebe (ali se tada baš svojski trude da se ne pokažu), na žici stoji bela pliska, nešto kasnije i crnoglava travarka. Zaustavljamo radi fotografisanja, da po gašenju motora začujem žubor koji od prošlog leta nisam čuo - žuboravo glasanje jata pčelarica koje se odmara na vrhu odseka, tek pristiglo iz Afrike.

Unaokolo se često čuje kreštanje fazana. Uz kuće se viđaju seoske laste (15) i vrapci pokućari, kao i žutarice (23). Kroz žbunje leti par rusih svračaka,  a njive obilaze vrane, čavke i pokoja svraka (41). Jato poljskih vrabaca u niskoj krošnji.

Skrećemo na bočni put, pored nekoliko kuća, oko njih gugutke i čvorci (9), pa kroz grabovu šumu iz koje pevaju mali slavuj i bar dve vuge, a na samo par metara nam se pokazuje crvendać. Putić dalje vodi na preoranu i zasađenu čistinu. Osmatram pažljivo, već razmatram povratak, ali se među živicama pojavljuje srna, pa za njom još dve. Nervozno pasu, zalogaj-dva, pa podižu glavu da osmotre okolinu.

U povratku nam put preleće grlica (29), koja u Srbiji sve više gubi uporište pred najezdom tzv. “lovnih turista”, na žicama uz obližnje kuće su jarkožute velike senice, u hrastovima duž puta je crnoglava grmuša (u stvari, riđoglava ženka), da nas kod pruge dočekaju dve sojke kako preleću od žbuna do žbuna. Nešto dalje, iz žbunja se čuje pesma, pa se i pevač bele guše pokazuje: obična grmuša. Na udaljenoj žici je... strnadica žutovoljka (23). 

Sve su to česte ili obične vrste, što ih nikako ne čini manje lepim ili manje vrednim sa stanovišta zaštite. Naime, intenziviranje poljoprivredne proizvodnje je u Evropi u poslednje tri decenije smanjilo brojnost ptica oranica i polja, poput stnadice žutovoljke ili rusog svračka, za čak 52% (PECBMS). Te se vrste mnogo bolje drže u zemljama istočne Evrope koje su se nedavno pridružile Evropskoj uniji, nego u starim članicama Unije. I kod nas su još uvek brojne, ali sa privatizacijom agrara praćenom intenziviranjem proizvodnje, može se očekivati ista pojava. Otuda brojevi u zagradama iza pojedinih vrsta ne kažu koliko sam jedinki izbrojao, već predstavljaju udeo (%) za koji se populacija svake od njih u Evropi smanjila tokom poslednje dve decenije.

Sa pruge se odvaja put ka šumi, da posle par stotina metara vijuganja stigne do kopa, kako mi kažu, “silicijumskog peska” (44°19'52.92"N 20°11'18.56"E ). Verujem da je šuma vraćena manastiru Bogovađa, pa je manastir izdaje nekoj kopačkoj firmi, ali ne mogu da sagledam logiku uništavanja grabovo-hrastove šume da bi se ispod nje kopao pesak! Naime, šuma je završni oblik sukcesije staništa i potrebne su decenije da se razvije. Mogao bih da razumem seču radi drvne građe, ali uništenje raskošnog staništa radi kopanja peska?! Pa zar se ne može kopati ispod neke livade? 

Nesvesna mojih tmurnih misli, kop nadleće jedna siva čaplja, u nivou krošnji preleće golub grivnaš, a nisko u spratu žbunja nestaje obični kos. Iz šume dopire kratka i jednostavna pesma vuge... a uz rub krošnji proleće omanja grabljivica crvenkastih grudi... mužjak kopca – s plenom u kandžama.

Istini za volju, kopalo se ovde i ranije, ali na znatno manjem prostoru. Takođe, ovaj prostor je u katastru zaveden kao šuma (jedna od dve najprostranije na širokom potezu doline Ljuga, pa i šire), pa ako hoće da uklone drveće, 2-3 metra humusa i par desetina metara ilovače, morali bi, valjda, i da traže i dobiju dozvolu za prenamenu prostora iz šume u jalovište... iz raskoši u bedu. Pitam se da li je manastir dobio dozvolu za bedu?

Коментари

Популарни постови са овог блога

Nacionalni park Đerdap: obronci Šomrde

Foto (4) Julien Birard Čak i među zaštićenim područjima Srbije, nacionalni park Đerdap odskače očuvanošću prirodnih staništa. Oko 70 procenata površine parka obraslo je listopadnom šumom, a ostalo su pretežno livade i krečnjačke litice. U parku je zabeleženo oko 170 vrsta ptica. Zaboravljeni put je deonica od 19 km nekada glavne regionalne rute (vozeći se tuda, teško ćete u to poverovati). Kada je Đerdapska magistrala izgrađena 1986. godine, ovaj je skoro nestao sa mapa, iz sećanja, ali i iz opštinskog budžeta za održavanje puteva. Trasa Zaboravljenog puta povezuje sela Boljetin i Dobra, najpre (idući iz Boljetina) prolazeći kroz livade Kulmature sa zabranima i ponekim voćnjakom šljiva, jabuka ili krušaka, pa dalje na sever, kroz tamne i stare bukove šume. Moja uobičajena taktika je da pre zore krenem iz Beograda sve do kanjona Boljetinske reke, na nizvodnom kraju ture, oko 170 km ili dva i po sata. Usput dopunite rezervoar u Golupcu, da vam se ne bi desilo što i meni tokom prvog ...

Ptičarenje za početnike (15): durbin

Durbin Swarovski u Lazarevom kanjonu Iako neupućeni mešaju pojmove ’dvogled’ i ’durbin’ i koriste ih kao sinonime, durbin nije isto što i dvogled – nekako je više ’jednogled’. Ja se radije služim izrazom ’durbin’ nego ’teleskop’ (i na engleskom se taj, iako adekvatan, termin izbegava jer sugeriše astronomsku optiku, pa se obično naziva ’spotting scope’ ili samo ’scope’). Ostavimo li terminologiju po strani, dugo sam izbegavao da početnicima preporučim kupovinu durbina, pa tako i pisanje o toj temi. Isprva vam durbin zaista ne treba, dvogled je sasvim dovoljan. No, kada se virus ptičarenja udobno smesti u vama, poželećete ga... Durbin je od neprocenjive koristi kada se ptici ne može dovoljno prići – kada je u udaljenoj krošnji, na otvorenoj vodi ili muljevitom sprudu; ili kada ptici ne treba suviše prići – poput para na gnezdu. Durbin će vam omogućiti i da odredite koji je plen roditelj doneo gladnom ptiću ili starost ptica grabljivica detaljnim posmatranjem perja. Zbog velik...

Beogradsko Podunavlje – pet najboljih mesta za posmatranje ptica

U Beogradu se dvadesetak mesta izdvaja po svojoj popularnosti među lokalnim posmatračima ptica. Neki ta mesta odabiraju spram bogatstva ptičjeg sveta, drugi zbog blizine stanovanja i dostupnosti, treći po omiljenom tipu staništa... U ovom vodiču ću pokušati da predstavim neka od njih, na Dunavu ili u plavnoj zoni reke. Beograd se nalazi na spoju Panonske nizije i pobrđa Šumadije, na spoju dve velike reke, kao i po sred seobenih puteva ptica. Od proleća 2009. i poslednje revizije IBA projekta u Srbiji, beogradske reke su, pod nazivom „Ušće Save u Dunav“, u Kembridžu potvrđene za područje od međunarodnog značaja za ptice ili Important Bird Area (skraćeno IBA). Kvalifikacione vrste su bile najveći orao Evrope – belorepan, mali vranac i gak, te prisustvo više od 20.000 ptica močvarica na zimovanju (od toga, i do 7000 malih vranaca, ili 10% njihove ukupne evropske populacije). IBA „Ušće Save u Dunav“ zahvata skoro 10.000 ha i skoro 50 km tokova reka, plus plavne zone između ...