Пређи на главни садржај

Čestitam prinovu svim Beograđanima

Hteo sam da vidim taj slavni vodostaj, pa sam isplovio na Dunav, na vesla, kako dolikuje. I ništa. Struja se i ne oseća, a voda je bila viša krajem aprila nego što je sada. Naspram Dorćola, po Waterworldu Jojkićevog rukavca sam tada izveslao svih 12 km - moglo se svuda, a sada upola manje. Drugim rečima, voda jeste visoka, ali sasvim prosečno i uobičajeno, ništa pomena vredno. 

Malo muvanja Čapljarom, bočnim rukavcem koji samo alasi obilaze (jeste prolećni lovostaj, ali začudo, za dve decenije po prvi put u ovo doba ne videh nijednu mrežu!), a čiji toponim čuva uspomenu na neku davnu koloniju čaplji. Postoji jedan podatak iz ranog XIX veka kako je kolonija čaplji ovde negde zabeležena. Naime, na Velikom Ratnom ostrvu, preko puta Zemuna, 1835. je veliku koloniju zabeležio Haumann, a 1837. je Landbeck više nije pronašao tu, već na drugoj strani Dunava, u plavnoj zoni Kožara i u njoj su se tada gnezdili gak, siva čaplja, mala bela čaplja i crvena čaplja. I sve njih sam sada na tom mestu posmatrao iz kanua. Strahovito mi je fascinantno da znam šta se na tom mestu gnezdilo pre 176 godina... kao da držim prst na pulsu reke (možda još fascinantnije, za bezmalo dva veka nismo sasvim uništili to mesto, pa ćemo ga sada i zaštiti). 
Među čapljama Jojkićevog rukavca izdvaja se žuta čaplja (možda i naša najlepša čaplja) kojoj je brojnost ovog proleća izrazito porasla, toliko da je sa desetak jedinki čak bila brojnija od male bele čaplje, što u poslednje dve decenije nije bivalo i svedoči o o nastanku nove gnezdilišne kolonije nizvodno odavde. Žuta čaplja se od 1987. do 1997. gnezdila na Konjskoj adi (a.k.a Malom Ratnom), gde je tada bilo stotinak gnezda male bele, pedesetak gnezda gakova i oko tri gnezda žute čaplje. Sada ih definitivno ima više od toga.

U kubicima me dočekuje i par globalno ugroženih pataka njorki, koje sam i ranije tu posmatrao u vreme gnežđenja. Znam da se gnezde u trsci na nedalekom ribnjaku Mika Alas, što im je tipično stanište, no, izgleda da poneki par kontinuirano bira i kubike (koji su veštačkog porekla – tu se kopala zemlja za izgradnju nasipa).
Copyright © Saša Preradović
Najzad, visoko u nebu vidim i belorepana kako kruži. Zadržavam ga u vidnom polju dvogleda nekoliko krugova... ni u jednom momentu ne pokazuje odbljesak belog repa, što svedoči o mladoj ptici. Gnezdo ovih orlova koje se nalazilo u plantaži topole u Jojkićevom rukavcu bilo je pre četiri godine ugroženo sečom, pa su ptice preselile svoj dom na Veliko Ratno ostrvo, gde tokom naredne dve sezone nisu uspele da izvedu niti jednog mladunca, no, ovo je vreme izletanja mladih i verujem da je ptica koju sam posmatrao upravo iz jedva kilometar udaljenog gnezda na Ratnom ostrvu.

I zato svim Beograđanima, a posebno JP Gradskom Zelenilu – upravljaču zaštićenog VRO, čestitam prinovu. 

EDIT: Naš najveći stručnjak za belorepane, Ištvan Ham, ispravlja moj brzopleti zaključak – obišao je gnezdo dan kasnije i taj mladunac još nije izleteo (slika dole): „Naime, poznato ti je da već više godina pratim gnežđenje belorepana u Našoj zemlji i da samim tim treba da imam i određena iskustva sa gnezdilišnim ponašanjem odraslih i mladih.Polazeći od toga odmah sam mogao da reagujem na deo tvog teksta "...visoko u nebu i belorepana kako kruži... nekoliko krugova" , a na osnovu toga si zaključio da je to ovogodišnji mlad.To nije mogao biti ovogodišnji mlad, jer kada mladi napuste gnezdo ne lete puno, a ponajmanje ne kruže sami visoko u nebu. Kada izlete sasvim je slučajno gde će sleteti i let je kratak pošto nemaju ni iskustva ni potrebnu izdržljivost. Uglavnom dugo miruju na mestima gde se posle kraćih letova, prateći odrasle, zbog hrane sleteli (u početku, često to nisu krošnje stabala već tlo).To traje oko desetak dana  Ako se zna da kod nas mladi belorepani u proseku napuštaju svoja gnezda oko 15-og juna ta ptica koju si ti video nije mogla da bude mladunac od ove godine ni iz rita ni sa VRO! Orao kojeg si video je prošlogodišnji ili višegodišnji. Oni se uobičajeno viđaju na svim teritorijama gnezdećih parova!

...No ne zavisno od svega, pošto i ove godine pratim sve naše parove belorepana, koincidencija je da sam baš za danas imao ugovoren obilazak gnezda na VRO preko Republičkog zavoda za zaštitu prirode. Oko podneva sam se javio JP GZ i sa odgovarajućom opremom za vodu otišao do gnezda.
Kao što sam i pretpostavio "PRINOVA" je još uvek bila u gnezdu, a jedna odrasla ptica je odletela sa susednog stabla (ako odrasla ptica još uvek stražari blizu gnezda mlada ptica neće bar još nekoliko dana da izleti ! ). Posle posmatranja iz daljine (razvijene krošnje jako otežavaju osmatranje ! ) zaključio sam da je u gnezdu jedan mladunac. Bio je oprezan kada me je ugledao pri mom približavanju gnezdu sklonio se sa ruba gnezda u centralni deo i odozdo se nije više mogao videti. ... Samo da uspešno izleti i preživi taj jedan!”

Коментари

Популарни постови са овог блога

Nacionalni park Đerdap: obronci Šomrde

Foto (4) Julien Birard Čak i među zaštićenim područjima Srbije, nacionalni park Đerdap odskače očuvanošću prirodnih staništa. Oko 70 procenata površine parka obraslo je listopadnom šumom, a ostalo su pretežno livade i krečnjačke litice. U parku je zabeleženo oko 170 vrsta ptica. Zaboravljeni put je deonica od 19 km nekada glavne regionalne rute (vozeći se tuda, teško ćete u to poverovati). Kada je Đerdapska magistrala izgrađena 1986. godine, ovaj je skoro nestao sa mapa, iz sećanja, ali i iz opštinskog budžeta za održavanje puteva. Trasa Zaboravljenog puta povezuje sela Boljetin i Dobra, najpre (idući iz Boljetina) prolazeći kroz livade Kulmature sa zabranima i ponekim voćnjakom šljiva, jabuka ili krušaka, pa dalje na sever, kroz tamne i stare bukove šume. Moja uobičajena taktika je da pre zore krenem iz Beograda sve do kanjona Boljetinske reke, na nizvodnom kraju ture, oko 170 km ili dva i po sata. Usput dopunite rezervoar u Golupcu, da vam se ne bi desilo što i meni tokom prvog ...

Ptičarenje za početnike (15): durbin

Durbin Swarovski u Lazarevom kanjonu Iako neupućeni mešaju pojmove ’dvogled’ i ’durbin’ i koriste ih kao sinonime, durbin nije isto što i dvogled – nekako je više ’jednogled’. Ja se radije služim izrazom ’durbin’ nego ’teleskop’ (i na engleskom se taj, iako adekvatan, termin izbegava jer sugeriše astronomsku optiku, pa se obično naziva ’spotting scope’ ili samo ’scope’). Ostavimo li terminologiju po strani, dugo sam izbegavao da početnicima preporučim kupovinu durbina, pa tako i pisanje o toj temi. Isprva vam durbin zaista ne treba, dvogled je sasvim dovoljan. No, kada se virus ptičarenja udobno smesti u vama, poželećete ga... Durbin je od neprocenjive koristi kada se ptici ne može dovoljno prići – kada je u udaljenoj krošnji, na otvorenoj vodi ili muljevitom sprudu; ili kada ptici ne treba suviše prići – poput para na gnezdu. Durbin će vam omogućiti i da odredite koji je plen roditelj doneo gladnom ptiću ili starost ptica grabljivica detaljnim posmatranjem perja. Zbog velik...

Beogradsko Podunavlje – pet najboljih mesta za posmatranje ptica

U Beogradu se dvadesetak mesta izdvaja po svojoj popularnosti među lokalnim posmatračima ptica. Neki ta mesta odabiraju spram bogatstva ptičjeg sveta, drugi zbog blizine stanovanja i dostupnosti, treći po omiljenom tipu staništa... U ovom vodiču ću pokušati da predstavim neka od njih, na Dunavu ili u plavnoj zoni reke. Beograd se nalazi na spoju Panonske nizije i pobrđa Šumadije, na spoju dve velike reke, kao i po sred seobenih puteva ptica. Od proleća 2009. i poslednje revizije IBA projekta u Srbiji, beogradske reke su, pod nazivom „Ušće Save u Dunav“, u Kembridžu potvrđene za područje od međunarodnog značaja za ptice ili Important Bird Area (skraćeno IBA). Kvalifikacione vrste su bile najveći orao Evrope – belorepan, mali vranac i gak, te prisustvo više od 20.000 ptica močvarica na zimovanju (od toga, i do 7000 malih vranaca, ili 10% njihove ukupne evropske populacije). IBA „Ušće Save u Dunav“ zahvata skoro 10.000 ha i skoro 50 km tokova reka, plus plavne zone između ...