Пређи на главни садржај

Deset dana s dvogledom od svitanja do sumraka (Indija 4)

1500 km duž puteva Gudžarata ili deset dana s dvogledom od svitanja do zalaska Sunca... Zamor (ljudskog) materijala se s kilometrima i nespavanjem polako taloži, tragovi dvogleda oko očiju sve su izraženiji (naivni bi to nazvali podočnjacima, ali šta ćemo s nadočnjacima?), no, i lista ptica sve je duža. Decembarsko popodne u Dasadi zatiče nas kako sasvim pristojnim asfaltom, između pšeničnih polja i mimo kamiljih zaprega, džipsijem grabimo ka severoistoku. Cilj za danas: kritično ugroženi vivak balegar Vanellus gregarius. Kritično ugrožen je najviša kategorija na međunarodnoj Crvenoj listi, i ako želite da vidite neku od tih vrsta, bolje je da požurite.

photos copyright © ms. & mr. albicilla

Na vodovima pokraj puta stoji indijska modrovrana (gore), nešto dalje je i par bramanskih čvoraka, u travi nestaju sivi frankolini (dole), na poljima su runovrate rode i srednje bele čaplje, a u daljini su i dva sarus-ždrala – ogromne ptice, dvostruko veće od “našeg” ždrala, ujedno treća i poslednja vrsta ždrala koja se tu viđa.


Sem, naš vozač i vodič, zaustavlja džipsi na mostiću iznad kanala, pa svih šestoro dvogledima pretražujemo polja. Iz nekog razloga, vivak balegar neće da zimuje u prirodnim staništima, već, naopako, usred njiva pod jedva izniklom pšenicom. Ali nešto nije u redu. Jedino se indijski vivak pokazuje, od balegara ni traga ni glasa.

Put je na svojevrsnom nasipu, pa se jakom strminom kotrljamo džipsijem do kanala i nastavljamo pokraj vode. Indijski vivci su i dalje brojni, ali balegarima ni traga! Sem kaže da su uvek tu, te da ih je prošle nedelje bilo 26. Pomišljam na ono što bih mogao lako da zamislim u Srbiji, ali u Indiji se ptice uopšte ne love, a lokalno stanovništvo čine vegetarijanci. Zašto ih onda nema??


Piter trkom pretražuje njive duž kanala, ostali to čine malo manje energično. Zveramo na sve strane. Kritično ugrožena vrsta bila bi kruna ovih deset dana – nakon nje, možemo da odložimo dvoglede. Svaka naredna ptica postaje antiklimaks. Moramo je pronaći. Mislim – ona je KRITIČNO UGROŽENA, tj. pred realnim rizikom od nestanka 80% populacije unutar samo tri generacije (što je službena definicija ove kategorije ugroženosti).

Ova vrsta se gnezdi na nekoliko lokacija oko rusko-kazahstanske granice, a zimuje na širokim prostranstvima Iraka, Sudana i severozapadne Indije. Uzroci nestanka vivka balegara vezuju se za pretvaranje stepa u oranice, usled čega je nestao iz Ukrajine i evropske Rusije, na seobi strada usled lova puškama i sokolovima, a na zimovalištima teško nalazi pogodno prirodno stanište usled nestanka nekada brojnih krda antilopa.


Naime, uprkos nepreglednosti stepa srednje Azije, vivak balegar se gnezdi samo oko stočarskih naseobina, što ukazuje da je vrsta evoluirala uz divlje papkare, poput crne antilope (gore), sajge, itd, koji su ispašom održavali pašnjake uredno podšišanim. S prekomernim izlovom i posledičnim krahom populacija antilopa i divljih magaraca, i vivci su nestali, da se zadrže samo još uz stada domaćih životinja. Ta pojava se može pratiti u vremenu unazad do 1875, kada je Alfred Brem zabeležio kako ih je uvek pronalazio uz stada koja su čuvali nomadi. Ovi vivci i jaja polažu na kravljoj ili konjskoj balezi, verovatno da bi ih odvojili od hladnog tla i obezbedili zagrevanje kroz proces truljenja.


Piter se trkom vraća iz rekognosticiranja: na nekih 600 m udaljenosti, opazio je 15-ak vivaka balegara u letu. Sedamo u džipsi i, vidno uzbuđeni, pratimo pogledom njive, tražeći grupicu ratara koja nam služi kao orijentir. Putićima između polja, prilazimo im malo po malo. Isprva ih posmatramo iz daleka.


Pokušavam da ih prebrojim, no ptice se kreću i uvek mi je nekoliko skriveno iza grumenja zemlje ili u udubini brazde. Jedna, dve, tri... 26! Pokušavam ponovo, jedna, dve... 27! Da nisam neki grumen prebrojao kao pticu? Idem ponovo, dve, tri... 26. Da proverim ispravnost brojanja, ponavljam proces, tri, četiri... 28! I Piter će malo kasnije izbrojati isto toliko vivaka balegara. Ipak, rekordan broj ptica u ovom području zabeležen je u novembru 2007 – 45 jedinki!


Ushićeni nalazom, vraćamo se u lodž. Na rubu Dasade, pokraj poslednje kuće, je suvo drvo na kome se u sumraku na počinak smešta šest paunova. Osmeh mi ne silazi s lica.

Pred kraj: fotografije s ovog ptičarenja prikazujem na godišnjoj skupstini Lige za ornitološku akciju Srbije u subotu 26. februara u maloj sali Doma kulture Studentski grad, unutar kompleksa beogradskog Studenjaka, s početkom u 11h.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Ptičarenje za početnike (15): durbin

Durbin Swarovski u Lazarevom kanjonu Iako neupućeni mešaju pojmove ’dvogled’ i ’durbin’ i koriste ih kao sinonime, durbin nije isto što i dvogled – nekako je više ’jednogled’. Ja se radije služim izrazom ’durbin’ nego ’teleskop’ (i na engleskom se taj, iako adekvatan, termin izbegava jer sugeriše astronomsku optiku, pa se obično naziva ’spotting scope’ ili samo ’scope’). Ostavimo li terminologiju po strani, dugo sam izbegavao da početnicima preporučim kupovinu durbina, pa tako i pisanje o toj temi. Isprva vam durbin zaista ne treba, dvogled je sasvim dovoljan. No, kada se virus ptičarenja udobno smesti u vama, poželećete ga... Durbin je od neprocenjive koristi kada se ptici ne može dovoljno prići – kada je u udaljenoj krošnji, na otvorenoj vodi ili muljevitom sprudu; ili kada ptici ne treba suviše prići – poput para na gnezdu. Durbin će vam omogućiti i da odredite koji je plen roditelj doneo gladnom ptiću ili starost ptica grabljivica detaljnim posmatranjem perja. Zbog velik

Nacionalni park Đerdap: obronci Šomrde

Foto (4) Julien Birard Čak i među zaštićenim područjima Srbije, nacionalni park Đerdap odskače očuvanošću prirodnih staništa. Oko 70 procenata površine parka obraslo je listopadnom šumom, a ostalo su pretežno livade i krečnjačke litice. U parku je zabeleženo oko 170 vrsta ptica. Zaboravljeni put je deonica od 19 km nekada glavne regionalne rute (vozeći se tuda, teško ćete u to poverovati). Kada je Đerdapska magistrala izgrađena 1986. godine, ovaj je skoro nestao sa mapa, iz sećanja, ali i iz opštinskog budžeta za održavanje puteva. Trasa Zaboravljenog puta povezuje sela Boljetin i Dobra, najpre (idući iz Boljetina) prolazeći kroz livade Kulmature sa zabranima i ponekim voćnjakom šljiva, jabuka ili krušaka, pa dalje na sever, kroz tamne i stare bukove šume. Moja uobičajena taktika je da pre zore krenem iz Beograda sve do kanjona Boljetinske reke, na nizvodnom kraju ture, oko 170 km ili dva i po sata. Usput dopunite rezervoar u Golupcu, da vam se ne bi desilo što i meni tokom prvog

Beogradsko Podunavlje – pet najboljih mesta za posmatranje ptica

U Beogradu se dvadesetak mesta izdvaja po svojoj popularnosti među lokalnim posmatračima ptica. Neki ta mesta odabiraju spram bogatstva ptičjeg sveta, drugi zbog blizine stanovanja i dostupnosti, treći po omiljenom tipu staništa... U ovom vodiču ću pokušati da predstavim neka od njih, na Dunavu ili u plavnoj zoni reke. Beograd se nalazi na spoju Panonske nizije i pobrđa Šumadije, na spoju dve velike reke, kao i po sred seobenih puteva ptica. Od proleća 2009. i poslednje revizije IBA projekta u Srbiji, beogradske reke su, pod nazivom „Ušće Save u Dunav“, u Kembridžu potvrđene za područje od međunarodnog značaja za ptice ili Important Bird Area (skraćeno IBA). Kvalifikacione vrste su bile najveći orao Evrope – belorepan, mali vranac i gak, te prisustvo više od 20.000 ptica močvarica na zimovanju (od toga, i do 7000 malih vranaca, ili 10% njihove ukupne evropske populacije). IBA „Ušće Save u Dunav“ zahvata skoro 10.000 ha i skoro 50 km tokova reka, plus plavne zone između