Пређи на главни садржај

Dva ministra, prstohvat zakona i topuz


Šta uopšte napisati i kakav naslov odabrati, u zemlji u kojoj je kršenje zakona od strane onih koji su dužni da ga sprovode odavno pravilo, a ne izuzetak? Načula tako grupa građana okupljena oko zajedničkog cilja, zaštite prirodne baštine svih nas, da se sprema novi Pravilnik, više spisak vrsta koje će biti zaštićene i onih koje to neće biti. Spiskovi su odmah bili traženi na uvid, kako bi se na njihov sadržaj na vreme uticalo (naivni građani, misle da im se to može samo zato što im to Zakon, da Ustav i ne pominjem, garantuje). Prvi odgovor je bio, sad je to u ranoj fazi, ali će biti dostupni kad se finaliziraju. Drugi je bio, definitivno će biti dostupni za javnu raspravu. I 5. februara je Pravilnik postao pravosnažan – bez javne rasprave.

A učešće javnosti u odlučivanju o stvarima zaštite prirode nije stvar slobodne volje Ministarstva životne sredine (kud li im se iz naziva dede reč „zaštite“??) i Ministarstva poljoprivrede (nadležni za lovstvo, valjda i za krivolov, ko će ga znati?), već je obavezno po članu 116. Zakona o zaštiti prirode. Dakle, ako građani nisu imali prilike da kažu svoju reč, procedura donošenja je prekršena, što je u pravnoj državi razlog za poništavanje pravilnika.

Ono, jesu neki građani imali prilike da se izjasne, ali samo oni koji već uživaju monopolistički položaj, pa su samim tim i u sukobu interesa kad se o korišćenju prirodnih resursa radi: Lovački savez. Dakle, samo se naoružani pitaju, a nenaoružano građanstvo ko ...., gospodo Ministri?

A pošto se nenaoružani nisu pitali, novi Pravilnik je sudbinu vrste kojoj je brojnost u Srbiji u poslednje vreme opala za 25% (jarebica), kao i drugih, čija se brojnost srozala za 20% (prepelica i grlica) prepustio daljim propisima o lovstvu. Čak se i, suprotno lovnim i civilizacijskim normama koje važe u Evropi, puca i na ptice grabljivice (jastreb).

I kod svih ovih i dvadesetak drugih vrsta pored naziva u pravilniku stoji skarletno slovo „L“, kao oznaka da su prepuštene lovnom gazdovanju, šta god to u državi Srbiji bilo. Da ne dužim, setite se afere Balkanske ptice, kad je 120.000 ptica, velikim delom zaštićenih, prošvercovano preko naše granice. Eh da je samo prošvercovano, prvo su sve one pobijene, gospodo Ministri.

A koliko je važno da se o njihovoj daljoj brojnosti brinu baš lovci, vidi se iz toga što se u tu svrhu osniva i zaseban Fond za lovstvo, u koji treba da se ulažu novci poreskih obveznika, uključujući i one koji se oštro protive ubijanju životinja. Da tu ne bude kraj, od građana, koje niko nije ni za to pitao niije, se očekuje da ubuduće izdržavaju i nešto što bi se pompezno zvalo „Lovačkom komorom“.

I pred takvom bahatošću države, skupilo se 36 organizacija za zaštitu prirode i, posebno, ptica, pa uputilo predsednici Narodne skupštine, Slavici Đukić-Dejanović, kao i predsedniku Vlade republike Srbije, Mirku Cvetkoviću, zahtev da se narečeni, a u potaji donesen Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva (Službeni glasnik RS, br. 5/10) poništi, a procedura donošenja pravilnika ponovi onako kako to Zakon nalaže.

Od podnošenja Zahteva prošlo je više od nedelju dana. Nikakav zvanični odgovor nije stigao, ali jeste telefonski poziv na razgovor od strane pomoćnika Ministra životne sredine (ma, fali mi ono „zaštite“, ovako nema baš nikakvo značenje). Susret je bio zamalo zakazan, ali su naivni građani taj poziv shvatili ozbiljno i tražili da saznaju cilj i temu takvog sastanka, da se pripreme. Naime, jedini način da se na sadržaj već pravosnažnog Pravilnika utiče jeste da se ova sramota ukine i donese novi Pravilnik u čijem će donošenju učestvovati i nenaoružana javnost. Ni dva sata kasnije, bez ijedne reči objašnjenja, stiže mail: „Po nalogu pomocnika ministra sastanak se otkazuje.“

I tako, naivni građani sad čekaju pravdu, i to od iste države koja im je nepravdu počinila. Kadija okrivljen, kadija sam sebi sudi. Aj’ živeli, gospodo Ministri.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Dr Sergej Dimitrijevič Matvejev, 1913-2003

Pisano 2003; objavljeno u Acrocephalusu, Vol. 24, No. 116: Dr. Matvejeva sam prvi put sreo posredstvom "Rasprostranjenja i života ptica u Srbiji" iz 1950, na koju sam naišao u knjižari SANU negde početkom devedesetih. Prošlo je još par godina pre nego sam saznao da je autor ne samo živ, već i dalje aktivan ornitolog. Prvi put smo se uživo čuli kada se tokom osnivačke skupštine Lige za ornitološku akciju SCG telefonom obratio da nam čestita na inicijativi, te ponudi nekoliko svojih knjiga za buduću biblioteku. Doživeo sam to kao naročitu čast, budući da je uobičajeno da se amateri obraćaju stručnjacima, a retkost da ta komunikacija teče u suprotnom pravcu. Nekoliko dana kasnije sam Dr. Matvejeva posetio u njegovom domu u ulici Veljka Dugoševića u Beogradu. Tom prilikom sam saznao da je, pomalo iznenađujuće, prvo zavrsio arhitekturu i svoj prvi ornitoloski rad (o seoskom detliću Dendrocopos syriacus ) objavio 1938, da bi tokom II svetskog rata završio biologiju. Takođe, uvek

Zavodljiva težina lakoće: durbin Swarovski STX

Ovog vikenda sam ponovo pronašao onog crnog galeba koji je kod nas retkost, a o kom sam vam već (više puta) pričao . Otkrio sam ga na istom mestu gde se i prošle zime zadržavao, samo što sam ovog puta ja našao način da mu priđem mnogo bliže. Prvo sam napravio nekoliko dokumentacionih fotki mobilnim kroz durbin 25-60×65 Swarovski STX – iz ruke (tj. bez adaptera), a onda mi se ispraznila baterija. Kako galeb nije pokazivao znake želje da ode ma kuda, otišao sam kući po foto-aparat i napravio još jednu seriju slika. I znate šta mi je zapalo za oko? Slike pravljene ziljavim mobilnim, ali kroz teleskop, bile su umnogome oštrije od onih snimljenih foto-aparatom. Pa sam se setio svog brata, foto-reportera, koji je nekom prilikom bacio pogled kroz moj Swarovski dvogled i odmah rekao: “Brrate, kako ovo oštro crta!” Ja volim kompaktnu i laganu opremu. Nisam spreman da teglim suvišne stotine grama koje - kada dodate sasvim nespretan i pretežak, a navodno dobar stativ - ubrzo post

Koji je to soko-vrabac-šta-god? (8)

Svako malo dobijem jedno od onih pitanja. Najnovije je bilo: “Mala grabljivica veličine vrapca, nekakav soko? Srećem ga po gradu često. Po boji liči na stepskog sokola, ali je jako mali. Koji je to soko?”  Nije nego, soko veličine vrapca, da smo u jugoistočnoj Aziji, Africi ili Južnoj Americi, pa da pričamo... Nezadovoljan mojim odgovorom da takvo nešto u Srbiji jednostavno ne postoji, te da se verovatno samo radi o lošem opisu vetruške , nesuđeni ptičar nastavlja: “Uh kad mi neko kaže da nešto ne postoji... dakle imao sam tu pticu kući i odnegovao, odrasla je veličine vrapca, kljun je kukast kao kod grabljvica, ima pogled grabljvice, siva je kao stepski soko , ima kandže grabljivice. Osim one koju sam ja odnegovao (ispala je iz gnezda) nalazio sam i mrtve u prirodi...videcu da vam postujem fotku ako je nadjem” Naravno, slika se nikad nije materijalizovala. Ali ako je ptica zaista tolika, onda je verovatno svračak , a zbog obojenosti – ženka, ali on se nikako ne sreće često po grad