Пређи на главни садржај

Dva ministra, prstohvat zakona i topuz


Šta uopšte napisati i kakav naslov odabrati, u zemlji u kojoj je kršenje zakona od strane onih koji su dužni da ga sprovode odavno pravilo, a ne izuzetak? Načula tako grupa građana okupljena oko zajedničkog cilja, zaštite prirodne baštine svih nas, da se sprema novi Pravilnik, više spisak vrsta koje će biti zaštićene i onih koje to neće biti. Spiskovi su odmah bili traženi na uvid, kako bi se na njihov sadržaj na vreme uticalo (naivni građani, misle da im se to može samo zato što im to Zakon, da Ustav i ne pominjem, garantuje). Prvi odgovor je bio, sad je to u ranoj fazi, ali će biti dostupni kad se finaliziraju. Drugi je bio, definitivno će biti dostupni za javnu raspravu. I 5. februara je Pravilnik postao pravosnažan – bez javne rasprave.

A učešće javnosti u odlučivanju o stvarima zaštite prirode nije stvar slobodne volje Ministarstva životne sredine (kud li im se iz naziva dede reč „zaštite“??) i Ministarstva poljoprivrede (nadležni za lovstvo, valjda i za krivolov, ko će ga znati?), već je obavezno po članu 116. Zakona o zaštiti prirode. Dakle, ako građani nisu imali prilike da kažu svoju reč, procedura donošenja je prekršena, što je u pravnoj državi razlog za poništavanje pravilnika.

Ono, jesu neki građani imali prilike da se izjasne, ali samo oni koji već uživaju monopolistički položaj, pa su samim tim i u sukobu interesa kad se o korišćenju prirodnih resursa radi: Lovački savez. Dakle, samo se naoružani pitaju, a nenaoružano građanstvo ko ...., gospodo Ministri?

A pošto se nenaoružani nisu pitali, novi Pravilnik je sudbinu vrste kojoj je brojnost u Srbiji u poslednje vreme opala za 25% (jarebica), kao i drugih, čija se brojnost srozala za 20% (prepelica i grlica) prepustio daljim propisima o lovstvu. Čak se i, suprotno lovnim i civilizacijskim normama koje važe u Evropi, puca i na ptice grabljivice (jastreb).

I kod svih ovih i dvadesetak drugih vrsta pored naziva u pravilniku stoji skarletno slovo „L“, kao oznaka da su prepuštene lovnom gazdovanju, šta god to u državi Srbiji bilo. Da ne dužim, setite se afere Balkanske ptice, kad je 120.000 ptica, velikim delom zaštićenih, prošvercovano preko naše granice. Eh da je samo prošvercovano, prvo su sve one pobijene, gospodo Ministri.

A koliko je važno da se o njihovoj daljoj brojnosti brinu baš lovci, vidi se iz toga što se u tu svrhu osniva i zaseban Fond za lovstvo, u koji treba da se ulažu novci poreskih obveznika, uključujući i one koji se oštro protive ubijanju životinja. Da tu ne bude kraj, od građana, koje niko nije ni za to pitao niije, se očekuje da ubuduće izdržavaju i nešto što bi se pompezno zvalo „Lovačkom komorom“.

I pred takvom bahatošću države, skupilo se 36 organizacija za zaštitu prirode i, posebno, ptica, pa uputilo predsednici Narodne skupštine, Slavici Đukić-Dejanović, kao i predsedniku Vlade republike Srbije, Mirku Cvetkoviću, zahtev da se narečeni, a u potaji donesen Pravilnik o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva (Službeni glasnik RS, br. 5/10) poništi, a procedura donošenja pravilnika ponovi onako kako to Zakon nalaže.

Od podnošenja Zahteva prošlo je više od nedelju dana. Nikakav zvanični odgovor nije stigao, ali jeste telefonski poziv na razgovor od strane pomoćnika Ministra životne sredine (ma, fali mi ono „zaštite“, ovako nema baš nikakvo značenje). Susret je bio zamalo zakazan, ali su naivni građani taj poziv shvatili ozbiljno i tražili da saznaju cilj i temu takvog sastanka, da se pripreme. Naime, jedini način da se na sadržaj već pravosnažnog Pravilnika utiče jeste da se ova sramota ukine i donese novi Pravilnik u čijem će donošenju učestvovati i nenaoružana javnost. Ni dva sata kasnije, bez ijedne reči objašnjenja, stiže mail: „Po nalogu pomocnika ministra sastanak se otkazuje.“

I tako, naivni građani sad čekaju pravdu, i to od iste države koja im je nepravdu počinila. Kadija okrivljen, kadija sam sebi sudi. Aj’ živeli, gospodo Ministri.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Nacionalni park Đerdap: obronci Šomrde

Foto (4) Julien Birard Čak i među zaštićenim područjima Srbije, nacionalni park Đerdap odskače očuvanošću prirodnih staništa. Oko 70 procenata površine parka obraslo je listopadnom šumom, a ostalo su pretežno livade i krečnjačke litice. U parku je zabeleženo oko 170 vrsta ptica. Zaboravljeni put je deonica od 19 km nekada glavne regionalne rute (vozeći se tuda, teško ćete u to poverovati). Kada je Đerdapska magistrala izgrađena 1986. godine, ovaj je skoro nestao sa mapa, iz sećanja, ali i iz opštinskog budžeta za održavanje puteva. Trasa Zaboravljenog puta povezuje sela Boljetin i Dobra, najpre (idući iz Boljetina) prolazeći kroz livade Kulmature sa zabranima i ponekim voćnjakom šljiva, jabuka ili krušaka, pa dalje na sever, kroz tamne i stare bukove šume. Moja uobičajena taktika je da pre zore krenem iz Beograda sve do kanjona Boljetinske reke, na nizvodnom kraju ture, oko 170 km ili dva i po sata. Usput dopunite rezervoar u Golupcu, da vam se ne bi desilo što i meni tokom prvog ...

Ptičarenje za početnike (15): durbin

Durbin Swarovski u Lazarevom kanjonu Iako neupućeni mešaju pojmove ’dvogled’ i ’durbin’ i koriste ih kao sinonime, durbin nije isto što i dvogled – nekako je više ’jednogled’. Ja se radije služim izrazom ’durbin’ nego ’teleskop’ (i na engleskom se taj, iako adekvatan, termin izbegava jer sugeriše astronomsku optiku, pa se obično naziva ’spotting scope’ ili samo ’scope’). Ostavimo li terminologiju po strani, dugo sam izbegavao da početnicima preporučim kupovinu durbina, pa tako i pisanje o toj temi. Isprva vam durbin zaista ne treba, dvogled je sasvim dovoljan. No, kada se virus ptičarenja udobno smesti u vama, poželećete ga... Durbin je od neprocenjive koristi kada se ptici ne može dovoljno prići – kada je u udaljenoj krošnji, na otvorenoj vodi ili muljevitom sprudu; ili kada ptici ne treba suviše prići – poput para na gnezdu. Durbin će vam omogućiti i da odredite koji je plen roditelj doneo gladnom ptiću ili starost ptica grabljivica detaljnim posmatranjem perja. Zbog velik...

Beogradsko Podunavlje – pet najboljih mesta za posmatranje ptica

U Beogradu se dvadesetak mesta izdvaja po svojoj popularnosti među lokalnim posmatračima ptica. Neki ta mesta odabiraju spram bogatstva ptičjeg sveta, drugi zbog blizine stanovanja i dostupnosti, treći po omiljenom tipu staništa... U ovom vodiču ću pokušati da predstavim neka od njih, na Dunavu ili u plavnoj zoni reke. Beograd se nalazi na spoju Panonske nizije i pobrđa Šumadije, na spoju dve velike reke, kao i po sred seobenih puteva ptica. Od proleća 2009. i poslednje revizije IBA projekta u Srbiji, beogradske reke su, pod nazivom „Ušće Save u Dunav“, u Kembridžu potvrđene za područje od međunarodnog značaja za ptice ili Important Bird Area (skraćeno IBA). Kvalifikacione vrste su bile najveći orao Evrope – belorepan, mali vranac i gak, te prisustvo više od 20.000 ptica močvarica na zimovanju (od toga, i do 7000 malih vranaca, ili 10% njihove ukupne evropske populacije). IBA „Ušće Save u Dunav“ zahvata skoro 10.000 ha i skoro 50 km tokova reka, plus plavne zone između ...