Пређи на главни садржај

Nebo prepuno ptica


Jutro se proteglo u dan ispunjen telefoniranjem Orionu koji je već pet dana i dve posete tehničara kasnije i dalje nesposoban da mi obezbedi trajniji ili protočniji signal, što je njihova ugovorna obaveza, ali zato znaju da mi traže 7000 din. u slučaju da poželim da prevremeno raskinem ugovor sa sramno nesposobnim provajderom. I tako, poprilično nadrndan, odem da potražim sebi parče neba prepuno ptica – na jednom od najuzbudljivijih mesta za ptičarenje u Beogradu, na deponiji u Vinči!

Vozim asfaltom koji se kruni duž veštačkog brda koje se presipa i duž čijeg grebena sede obični galebovi, a uz njih i pokoji morski. Blještavo beli i tako čisti, kao da se venišom kupaju, a hrane se na mestu koje važi za suštu suprotnost od blještavog, belog i čistog. Naime, baš sada negde su završili jesenje mitarenje i zamenili sva pera novima, pa su još čistiji i belji nego obično. 

Nešto ih uznemiri (verovatno jedan od malobrojnih pasa lutalica koji šetaju unaokolo) pa se podižu, masovno uzleću, i u toj masi uočim jednog sivog galeba. Kasnije ću se upinjati i proučavati sva jata na zemlji, ne bih li još kog pronašao – sve bez uspeha. Sigurno ih ima još, ali mi se samo u tom prvom jatu jedan pokazao. 

Sada već zemljanim putem ispred mene korača fazan, a na žici duž puta stoji mišar.  U daljini, na Vinčanskoj bari (naspram dunavske table za 1147 km), vidim četiri labuda grpca. Sama bara nastaje od potoka koji ističe iz deponije, te nije baš najčistija, ali je nezavisno od toga, važno stanište ptica. Iz vazduha se čuje duboko, grleno krro-karr gavranova, praćeno rafalnim štektanjem svraka

Dobro utabanim putem se penjem na samu deponiju i polako ulazim u jato običnih galebova koji se odmaraju podalje od akcije. Među njima ima morskih galebova, koji među običnim veličinom odskaču kao guske među golubovima. Pažljivo zagledam morske, oni su relativno nova fela, do skora smatrani tek podvrstom sinjih, da potom steknu puni status vrste. Poredim ih sa ilustracijom u ključu, pa po obliku i proporcijama glave i kljuna ostajem pri prvobitnom zaključku da su morski (a ne sinji). 

Klizim Swarovski STX-om po jatu i... ugledam vrat i glavu kako vire iza grebena brda otpada – bela roda! Nedaleko od nje je još jedna. Bledocrvene noge i kljun, plus tamni vrh kljuna – verovatno mlade ptice koje iz nekog razloga nisu odletele s drugima. Možda zakasneli polog i ptići koji su se prekasno razvili da krenu na seobu. Poslednjih desetak godina sve češće imamo tu i tamo po koju rodu na zimovanju.

Pažljivo zagledam noge – ne, nisu prstenovane. Decembra 2011. nam je jedan radnik čistoće poslao fotografiju rode na deponiji sa koje smo očitali prsten i saznali da je bila prstenovana u Hrvatskoj.

Verovatno ćemo i ove godine imati rode na zimovanju na deponiji, ali se ni tome ne treba previše čuditi. Iako su strvinari Starog sveta podružnica orlova i jastrebova, strvinari Novog sveta, kondori i ini, potiču od – roda.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Dr Sergej Dimitrijevič Matvejev, 1913-2003

Pisano 2003; objavljeno u Acrocephalusu, Vol. 24, No. 116: Dr. Matvejeva sam prvi put sreo posredstvom "Rasprostranjenja i života ptica u Srbiji" iz 1950, na koju sam naišao u knjižari SANU negde početkom devedesetih. Prošlo je još par godina pre nego sam saznao da je autor ne samo živ, već i dalje aktivan ornitolog. Prvi put smo se uživo čuli kada se tokom osnivačke skupštine Lige za ornitološku akciju SCG telefonom obratio da nam čestita na inicijativi, te ponudi nekoliko svojih knjiga za buduću biblioteku. Doživeo sam to kao naročitu čast, budući da je uobičajeno da se amateri obraćaju stručnjacima, a retkost da ta komunikacija teče u suprotnom pravcu. Nekoliko dana kasnije sam Dr. Matvejeva posetio u njegovom domu u ulici Veljka Dugoševića u Beogradu. Tom prilikom sam saznao da je, pomalo iznenađujuće, prvo zavrsio arhitekturu i svoj prvi ornitoloski rad (o seoskom detliću Dendrocopos syriacus ) objavio 1938, da bi tokom II svetskog rata završio biologiju. Takođe, uvek

Zavodljiva težina lakoće: durbin Swarovski STX

Ovog vikenda sam ponovo pronašao onog crnog galeba koji je kod nas retkost, a o kom sam vam već (više puta) pričao . Otkrio sam ga na istom mestu gde se i prošle zime zadržavao, samo što sam ovog puta ja našao način da mu priđem mnogo bliže. Prvo sam napravio nekoliko dokumentacionih fotki mobilnim kroz durbin 25-60×65 Swarovski STX – iz ruke (tj. bez adaptera), a onda mi se ispraznila baterija. Kako galeb nije pokazivao znake želje da ode ma kuda, otišao sam kući po foto-aparat i napravio još jednu seriju slika. I znate šta mi je zapalo za oko? Slike pravljene ziljavim mobilnim, ali kroz teleskop, bile su umnogome oštrije od onih snimljenih foto-aparatom. Pa sam se setio svog brata, foto-reportera, koji je nekom prilikom bacio pogled kroz moj Swarovski dvogled i odmah rekao: “Brrate, kako ovo oštro crta!” Ja volim kompaktnu i laganu opremu. Nisam spreman da teglim suvišne stotine grama koje - kada dodate sasvim nespretan i pretežak, a navodno dobar stativ - ubrzo post

Septembar je... vreme udžbenika

Pozabaviću se, zato, udžbenicima za posmatranje ptica, tj. ilustrovanim priručnicima za prepoznavanje vrsta, odnosno tzv. 'ključevima'. Jedan ključ je već preveden na srpski (Heinzel, Fitter & Parslow), a njegovo izdavanje zastalo kod para, ili nedostatka istih, evo ovaj… ...a pre toga možete u boljim knjižarama potražiti engleska izdanja koja se najčešće zovu ‘Birds of Britain and Europe’. Ukoliko se u naslovu ne pominje odrednica ‘Europe’, može se desiti da knjiga ne prikazuje sve vrste koje se na našem kontinentu, pa tako i našoj zemlji, mogu videti. Poslednjih godina se ključevi za ptice redovno viđaju u našim knjižarama (IPS, Plato), no izbor zna da oscilira i, u vreme nastajanja ovog članka, veoma je mršav. Uglavnom se svodi samo na Bruuna, koji se na Amazonu izdvaja najnižom cenom. Dakle, preporučujem knjige ilustrovane crtežima u boji (a ne fotografijama), kod kojih se uz ilustraciju nalazi kratak tekst o bitnim odlikama vrste i višebojna mapa rasp